اینترنت چیست؟

اینترنت چیست؟ 2560 1707 geektor.ir
اینترنت


اینترنت چیست؟

شبکه چیست؟

به مجموعه ارتباط بین دو یا چند کامپیوتر مختلف شبکه می‌گویند در واقع هنگامی که ما دو یا چند کامپیوتر را به هم متصل می‌کنیم، طوری که ارتباط و تبادل اطلاعات بین این مجموعه انجام شود شبکه ساخته ایم.

کاربرد اینترنت چیست؟

در دنیای امروز اینترنت بصورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان گفت که از کوچکترین فعالیت‌ها (سفارش غذا) تا بزرگترین آنها (برخی امورات بین المللی) بصورت مستقیم یا حداقل با یک وابسته از این طریق استفاده از این شبکه انجام می‌شوند.

می‌توانیم بگوییم امروزه اینترنت بستری برای برخی شغل‌های نوپا فراهم ساخته است و به سبب وجود آن افراد زیادی در دنیا مشغول به کار می باشند.

اینترنت چگونه کار میکند؟

امروزه سرعت رشد اینترنت انفجاری شده است. به‌نظر می‌رسد فرار از انفجار www غیر ممکن باشد. از آنجایی که اینترنت به بخش بزرگی از زندگی ما تبدیل شده است، برای استفاده موثر از آن به درک درستی نیازمندیم.

ما در این مقاله می‌خواهیم به شما برای درک بهتر این بستر کمک کنیم. شما می توانید با استفاده از پل‌های ارتباطی موجود در وبسایت نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

آدرس های اینترنتی چیست؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم اینترنت بزرگترین شبکه کامپیوتری جهان است. یا به‌عبارتی دیگر این بستر شبکه جهانی از کامپیوتر هاست از این رو هر کامپیوتر متصل به اینترنت باید آدرسی منحصر به‌فرد داشته باشد.

آدرس های اینترنتی به شکل nnn.nnn.nnn.nnn هستند که nnn باید عددی از 0 تا 255 باشد.
همه ما این آدرس را با نام IP یا Internet Protocol می‌شناسیم.

شما میتوانید در تصویر زیر دو کامپیوتر متصل به اینترنت با ادرس‌های متفاوت را مشاهده کنید.

IP-Address


برای انتقال اطلاعات از یک رایانه به رایانه دیگر نیازی به دنبال کردن یک مسیر ثابت نداریم در واقع ممکن است در حین انتقال مسیر تغییر کند. این انتقال اطلاعات بصورت بسته‌ای انجام می‌شود و بسته به عوامل خاصی ممکن است مسیرهای مختلفی را طی کند.

بصورت کلی نحوه عملکرد اینترنت چگونه است ؟


همانطور که پیشتر گفتیم اینترنت یک شبکه جهانی تشکیل شده از میلیونها کابل، کامپیوترها و دستگاههای هوشمند دیگر است.


شما با اتصال به این بستر می‌توانید به اطلاعات مختلفی دست پیدا کنید. ما در این بخش سعی داریم با استفاده از یک مثال ساده نحوه ارسال و بازگشت پیام در این شبکه جهانی را به شما نمایش دهیم.


فرض کنید شما می‌خواهید یک وبسایت را مورد بررسی قرار دهید برای اینکه این وبسایت در سیستم شما نمایش داده شود می‌بایست از چند مرحله بصورت کلی عبور کنیم.

  1. وارد کردن نام یا ادرس وبسایت مورد نظر در مرورگر.
  2. انتقال درخواست مشاهده این وبسایت از مرورگر به شرکت ارائه دهنده اینترنت یا ISP.
  3. ارسال درخواست از ISP به سرورهای نام دامنه یا DNS server.
  4. جستجوی وبسایت مورد نظر و دریافت اطلاعات وبسایت از سرور میزبان مقصد.
  5. نمایش اطلاعات دریافت شده در مرورگر شما.


لازم بذکر است که تمامی این فرایند طی حداقل مدت زمان صورت میگیرد.


تصویر زیر بخوبی مراحل فوق را به نمایش درآورده است.

مراحل ارسال و دریافت درخواست

معرفی چند مفهوم رایج


IP : همانطور که پیشتر گفتیم برای شناسایی بهتر سیستم های متصل در این شبکه بزرگ از ادرس هایی بصورت رشته ای از اعداد استفاده میکنیم که این آدرس ها را IP می‌نامند. بطور کلی دو نوع IP با نامهای IPv4 و IPv6 داریم.


Port : برای جلوگیری از اشتباه سرورها در زمانهایی شلوغ برای هر نوع درخواست پورت هایی را بصورت قرار دادی داریم که وظیفه اصلی این پورت ها تفکیک نوع درخواست ها از هم می‌باشد.
بعنوان مثال زمانی که شما درخواست مشاهده یک صفحه وب را دارید از پورت 80 این سرور استفاده میکنید.


Bandwidth : پهنای باند اینترنت شما که مفهومی کاملا مجزا با سرعت اینترنت شما می‌باشد در حقیقت حداکثر اطلاعاتی است که شما میتوانید در یک واحد زمانی مشخص از طریق اتصال فعلی خود ارسال یا دریافت کنید.

هدف از این مقاله


ما در این مقاله تلاش کردیم که به ساده‌ترین شکل ممکن کلیات اینترنت یا به عبارتی دیگر حداقل دانش مورد نیاز اینترنت را بیان کنیم. شما همینطور در این مقاله با برخی از اصطلاحات مهم و روزمره دنیای اینترنت اشنا شدید.

و در پایان


ما در گیکتور در تلاشیم تا با ارائه خدمات مناسب همواره در کنار شما عزیزان باشیم، امیداوریم با خواندن این مقاله به پاسخ پرسش های مورد نظر خود رسیده باشید.


شما عزیزان می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی موجود در وبسایت نظرات، انتقادات و پشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.76 (21 رای)
اشتراک گذاری این مقاله